www.beskydy.cz - Sport - Moravskoslezské (centrální) Beskydy - Letectví a paragliding - Frýdek-Místek - LETIŠTĚ V MÍSTKU NA BAHNĚ

LETIŠTĚ V MÍSTKU NA BAHNĚ

Negarantovaná informace
Adresa:Kvapilova 503, 738 02 Frýdek-Místek
Mobil:+420 731 504 011 (předseda klubu)
Email:pakfm(zavináč)volny(tečka)cz
WWW:http://pakfm.estranky.cz
GPS:49°39'2,931"N, 18°20'44,539"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Letiště má délku dráhy 450 m a je určeno jako vzletová a přistávací dráha pro ULL letadla do hmotnosti 450 kg.
Nové neziskové občanské sdružení nese název POBESKYDSKÝ AVIATICKÝ KLUB Frýdek - Místek a sdružuje několik desítek aktivních členů a příznivců létání a modelářské činnosti.

HISTORIE

Počátky létání ve Frýdku - Místku se datují založením Masarykovy letecké ligy. První letecký den za účasti vojenského letectva, se uskutečnil již v roce 1928. Létalo se na tehdejších obecních pastviskách pod Štandlem ve Sviadnově. V té době se nadšenci létání vznášeli k nebi na větroních jejichž start se prováděl gumovým lanem.
Na pokraji vzletové plochy byly postaveny hangáry. První motorové letadlo patřící na toto letiště se objevilo v roce 1938, bylo to AERO A 11. V té době se také mezi mládeží z okolí velmi hojně modelařilo. Válečné období let 1939 - 1945 však znamenalo zrušení letiště a Němci dokonce rozebrali a odvezli hangáry.
Po válce se provoz na letišti obnovil po ustavující schůzi Pobeskydského aeroklubu v roce 1947. Výcvik pilotů se prováděl především na větroních HONZA Z-23 a KRAJÁNEK Z-24 a motorovém PIPER CUB, později i na ZLÍN Z-281.
V roce 1950 byl provoz letiště zrušen z důvodu výstavby vedení vysokého napětí pro průmyslovou oblast na okraji Frýdku - Místku.

Nový letecký areál vznikl v padesátých létech na opačném konci města v Místku - Bahně. Svépomocí pilotů, modelářů a ostatních nadšenců byl vybudován nový hangár pro větroně i motorová letadla. Letecká činnost se znovu začala rozvíjet na plné obrátky. Na novém letišti prošlo výcvikem a naučilo se létat na 400 nových pilotů, z nichž někteří létali mnoho let v armádě nebo v civilním letectví.
Bohužel opět zasáhla ruka osudu a v roce 1961 byla činnost aeroklubu zrušena, protože se v těsné blízkosti letiště vybudovala raketová základna "na obranu socialismu". Letadla se rozptýlila do aeroklubů po okolí a zanedlouho byli z objektů letiště vyhnáni i modeláři, z nichž mnozí našli útočiště v Modelářském klubu při ČSAD Frýdek-Místek.
Myšlenka na létání však žila dál a tak se v květnu roku 1997 především z iniciativy bývalých letců a nadšenců létání, Jana Jendřejase, Borise Menšíka a Jaroslava Muroně znovu ustanovil Pobeskydský aviatický klub Frýdek - Místek, jehož snahou bylo získat zpět plochu letiště a obnovit hangár k původnímu účelu. Plocha letiště byla celá léta, byť ve vlastnictví města, používána k zemědělské činnosti, ale obětavou prací členů nového klubu byly lány po kukuřici a řepce opět osety trávou, pečlivě srovnány stavební technikou i ručně.
Jen původní hangár již nelze získat, neboť po podivných privatizacích slouží jinému účelu. A tak se ve Frýdku-Místku na letišti Bahno opět budovalo a na okraji letiště vyrostla nová základna pro letce i modeláře s krásnou klubovnou.
Modelářská sekce při Pobeskydském aviatickém klubu, pod vedením v celé republice známého maketáře Jiřího Banáše a Ing. Jana Buzrly, čítá několik desítek aktivních členů i hostujících modelářů z okolních klubů, kteří zde nalezli vynikající podmínky pro provozování svého koníčka.

AKCE

Pobeskydský aviatický klub Frýdek- Místek je během roku pořadatelem četných a už pravidelných akcí pro veřejnost, ať už to jsou Prázdniny ve městě a podzimní Drakiády uskutečňované pod patronací Magistrátu města Frýdek - Místek ve spolupráci se Střediskem volného času Klíč Frýdek - Místek, kdy jsou předváděny ukázky modelářů, lety ultralehkých letadel a pořádány hry a soutěže pro děti.
Pod patronací našeho klubu pracuje i kroužek mladých modelářů, vedený našimi členy. Prostory letiště jsou často využívány pro pořádání dětských a mládežnických modelářských soutěží.
Byl založen i Dívčí klub, který tvoří manželky a partnerky pilotů a modelářů, jehož hlavní náplní je především morální podpora svých manželů a partnerů při rozvíjení svého hobby a výpomoc při akcích pořádaných aviatickým klubem.

DOSTUPNOST

Vzdálenost vzdušnou čarou 3,5 km jižně od města Frýdek-Místek.

ZDROJ INFORMACÍ: pakfm.estranky.cz, Petr Řehák, Pobeskydský aviatický klub F-M


InfoČesko

O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Soubory Cookies | Doporučujeme
Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy

Copyright (C) 1998-2024 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b